Aspirín a ibuprofén

Kontrola kompatibility liekov Aspirín a Ibuprofén. Je možné tieto lieky piť spolu a kombinovať ich.

Interakcie s liekom: Ibuprofén

Kyselina acetylsalicylová zvyšuje toxicitu metotrexátu, účinky narkotických analgetík, iných NSAID, hypoglykemických látok na perorálne podávanie, heparínu, nepriamych antikoagulancií, trombolytík - inhibítorov agregácie krvných doštičiek, sulfónamidov (vrátane kotrimoxazrokínu), trijódtyroidov znižuje - urikosurické lieky (benzbromarón, probenecid). antihypertenzíva a diuretiká (spironolaktón, furosemid).

Nezistila sa žiadna interakcia.

Kontrola sa uskutočňovala na základe referenčných kníh o drogách: Vidal, Radar, Drugs.com, „Medicines. Manuál pre lekárov v 2 častiach“ vyd. Maškovskij M.D. Myšlienku, zoskupenie a selektívnu manuálnu analýzu výsledkov uskutočnil kandidát lekárskych vied, terapeut Shkutko Pavel Michajlovič.

  • Aspirín-Abaktal
  • Aspirín-Avodart
  • Aspirín-agregát
  • Aspirín-Agrenox
  • Aspirín-Adalat
  • Aspirin-Advagraf
  • Tekuté želé Aspirin-Advil
  • Aspirín-Adgelon
  • Aspirín-Adelfan-Esidrex
  • Aspirín-Adempas
  • Aspirín-adenocín
  • Aspirín-Adepress

2018-2020 Combomed.ru (Kombomed)

Všetky kombinácie, porovnania a ďalšie informácie uvedené na stránke sú referenčnými informáciami generovanými v automatickom režime a nemôžu slúžiť ako dostatočný základ pre rozhodovanie o taktike liečby a prevencii chorôb, ako aj o bezpečnosti používania kombinácií liekov. Vyžaduje sa konzultácia s lekárom.

Interakcia sa nenašla - znamená, že lieky sa môžu užívať spolu, alebo účinky spoločného užívania liekov nie sú v súčasnosti dostatočne študované a určenie ich interakcie si vyžaduje čas a zhromaždené štatistické údaje. Na vyriešenie problému spoločného užívania liekov je potrebná odborná konzultácia.

Interakcie s drogou: *** - znamená, že v databáze oficiálnych referenčných kníh použitých na vytvorenie služby bola štatisticky zaznamenaná interakcia zaznamenaná výsledkami výskumu a používania, ktorá môže viesť buď k negatívnym dôsledkom na zdravie pacienta, alebo k posilneniu vzájomného pozitívneho účinku, ktorý si vyžaduje poradenstvo špecialistu na určenie taktiky ďalšej liečby.

Interakcia medzi aspirínom-C a ibuprofénom pri užívaní.

Naše algoritmy automaticky analyzovali pokyny na použitie vybraných liekov a zistili terapeutické účinky a vedľajšie účinky súčasného užívania aspirínu-C a ibuprofénu..

Aspiríny

  • Kyselina acetylsalicylová + kyselina askorbová
  • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky, protizápalové a protireumatické lieky

Zvyšuje toxicitu metotrexátu, účinky narkotických analgetík, iných NSAID, perorálnych hypoglykemických liekov, heparínu, nepriamych antikoagulancií, trombolytík a inhibítorov agregácie krvných doštičiek, sulfónamidov (vrátane kotrimoxazolu), trijódtyronínu, reserpínu znižuje účinky urikosurických liekov (benzbromarón, sulfi-pyrazón), antihypertenzív a diuretík (spironolaktón, furosemid).

Nesteroidné protizápalové lieky, metotrexát zvyšujú riziko vedľajších účinkov.

Zvyšuje toxicitu metotrexátu, účinky narkotických analgetík, iných nesteroidných protizápalových liekov, perorálnych hypoglykemických liekov, heparínu, nepriamych antikoagulancií, trombolytík a inhibítorov agregácie krvných doštičiek, sulfónamidov (vrátane kotrimoxazolu), trierpínu; znižuje účinky urikosurických liekov (benzbromarón, sulfinpyrazón), antihypertenzív a diuretík (spironolaktón, furosemid).

Ibuprofén

  • Ibuprofén
  • Kyselina acetylsalicylová v kombinácii s inými liekmi (okrem psycholeptík), kyselina acetylsalicylová + kyselina askorbová, kombinované analgetiká (NSAID + vitamín), analgetiká a antipyretiká

- Kyselina acetylsalicylová: S výnimkou nízkych dávok kyseliny acetylsalicylovej (nie viac ako 75 mg denne) predpísaných lekárom, pretože kombinované použitie môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov. Súčasné užívanie ibuprofénu znižuje protizápalový a protidoštičkový účinok kyseliny acetylsalicylovej (je možné zvýšiť výskyt akútnej koronárnej nedostatočnosti u pacientov, ktorí dostávajú malé dávky kyseliny acetylsalicylovej ako protidoštičkovej látky po začatí liečby ibuprofénom)..

- Iné NSAID, vrátane selektívnych inhibítorov COX-2: je potrebné sa vyhnúť súčasnému použitiu dvoch alebo viacerých liekov zo skupiny NSAID z dôvodu možného zvýšeného rizika vedľajších účinkov.

Mifepriston: Nepoužívajte NSAID vrátane kyseliny acetylsalicylovej do 8 - 12 dní po užití mifepristonu. NSAID môžu interferovať s účinnosťou liečby mifepristonom.

Súčasné podávanie ibuprofénu s kyselinou acetylsalicylovou a inými NSAID sa neodporúča. Pri súčasnom podávaní ibuprofénu znižuje protizápalový a protidoštičkový účinok kyseliny acetylsalicylovej (je možné zvýšiť výskyt akútnej koronárnej nedostatočnosti u pacientov, ktorí dostávajú malé dávky kyseliny acetylsalicylovej ako protidoštičkovej látky po začatí liečby ibuprofénom). Ak sa podáva s antikoagulanciami a trombolytikami (altepláza, streptokináza, urokináza), zvyšuje sa súčasne riziko krvácania. Súbežné použitie s inhibítormi spätného vychytávania serotonínu (citalopram, fluoxetín, paroxetín, sertralín) zvyšuje riziko závažného gastrointestinálneho krvácania..

V terapeutických dávkach ibuprofén nevstupuje do významných interakcií s bežne používanými liekmi. Induktory enzýmov mikrozomálnej oxidácie v pečeni (fenytoín, etanol, barbituráty, flumecinol, rifampicín, fenylbutazón, tricyklické antidepresíva) zvyšujú produkciu hydroxylovaných aktívnych metabolitov a zvyšujú riziko závažnej intoxikácie. Inhibítory mikrozomálnej oxidácie - znižujú riziko vzniku hepatotoxických účinkov. Znižuje hypotenznú aktivitu vazodilatancií a natriuretický účinok furosemidu a hydrochlorotiazidu. Znižuje účinnosť urikosurických liekov. Posilňuje účinok nepriamych antikoagulancií, protidoštičkových látok, fibrinolytík (čo zvyšuje riziko krvácania). Posilňuje vedľajšie účinky mineralokortikosteroidov, glukokortikosteroidov (zvyšuje sa riziko gastrointestinálneho krvácania), estrogénov, etanolu; zvyšuje hypoglykemický účinok derivátov sulfonylmočoviny. Antacidá a cholestyramín znižujú absorpciu ibuprofénu. Zvyšuje koncentráciu prípravkov digoxínu, lítia a metotrexátu v krvi. Súbežné podávanie iných NSAID zvyšuje výskyt vedľajších účinkov. Kofeín zvyšuje analgetický (úľavu od bolesti). Pri súčasnom podávaní ibuprofénu znižuje protizápalový a protidoštičkový účinok kyseliny acetylsalicylovej (je možné zvýšiť výskyt akútnej koronárnej nedostatočnosti u pacientov, ktorí dostávajú malé dávky kyseliny acetylsalicylovej ako protidoštičkovej látky po začatí liečby ibuprofénom). Cefamandol, cefoperazón, cefotetan, kyselina valproová, plikamycín zvyšujú výskyt hypoprotrombinémie, ak sa podávajú súčasne. Myelotoxické lieky zvyšujú prejavy hematotoxicity lieku. Cyklosporínové a zlaté prípravky zvyšujú účinok ibuprofénu na syntézu prostaglandínov v obličkách, čo sa prejavuje zvýšením nefrotoxicity. Ibuprofén zvyšuje plazmatickú koncentráciu cyklosporínu a pravdepodobnosť vývoja jeho hepatotoxických účinkov. Lieky, ktoré blokujú tubulárnu sekréciu, znižujú vylučovanie a zvyšujú plazmatickú koncentráciu ibuprofénu.

Ibuprofén, rovnako ako iné NSAID, sa nemá používať v kombinácii s:

analgetiká a selektívne inhibítory COX-2: kvôli riziku zvýšenia nežiaducich reakcií.

antihypertenzíva (ACE inhibítory a antagonisti angiotenzínu II) a diuretiká: NSAID môžu oslabiť účinok diuretík a iných antihypertenzív. U niektorých pacientov so zhoršenou funkciou obličiek (napríklad u pacientov s dehydratáciou alebo u starších pacientov so zhoršenou funkciou obličiek) môže súčasné použitie inhibítora ACE alebo antagonistu angiotenzínu II a liekov, ktoré inhibujú COX, viesť k ďalšiemu zhoršeniu funkcie obličiek, vrátane možného akútneho zlyhania obličiek. zlyhanie, zvyčajne reverzibilné. Preto by sa takéto kombinácie mali predpisovať opatrne, najmä u starších pacientov. Ak je nevyhnutná dlhodobá liečba, má sa vykonať adekvátna hydratácia pacienta a na začiatku kombinovanej liečby sa má zvážiť otázka monitorovania funkcie obličiek, ako aj s určitou frekvenciou v budúcnosti. Diuretiká môžu zvyšovať riziko nefrotoxických účinkov NSAID.

Antikoagulanciá (napríklad warfarín): NSAID môžu zvyšovať ich účinok.

Antidepresíva, klopidogrel, prasugrel, heparín, pentoxifylín, bylinné extrakty (napr. Ginkgo biloba): môžu zvýšiť riziko krvácania pri užívaní s NSAID, vrátane ibuprofénu.

- Kyselina acetylsalicylová alebo iné NSAID: zvýšenie rizika vzniku ulceróznych lézií gastrointestinálneho traktu a gastrointestinálneho krvácania. Ibuprofén môže v malých dávkach inhibovať protizápalové a protidoštičkové účinky kyseliny acetylsalicylovej (aspirín), ak sa užíva súčasne.

- Antihypertenzíva a diuretiká: NSAID môžu znižovať účinky diuretík a antihypertenzív. U niektorých pacientov so zhoršenou funkciou obličiek (napríklad u pacientov s dehydratáciou alebo u starších pacientov so zhoršenou funkciou obličiek) môže súčasné užívanie ACE inhibítorov, betablokátorov a inhibítorov receptora angiotenzínu II s liekmi, ktoré inhibujú cyklooxygenázu, viesť k ďalšiemu zhoršeniu funkcie. ochorenie obličiek vrátane možnosti vzniku akútneho zlyhania obličiek, ktoré je zvyčajne reverzibilné. Preto sa má táto kombinácia používať opatrne, najmä u starších pacientov. Pacienti majú byť primerane hydratovaní a po začatí kombinovanej liečby a potom v pravidelných intervaloch majú byť sledované renálne funkcie..

- Nepriame antikoagulanciá, protidoštičkové látky, fibrinolytiká: NSAID môžu zvyšovať účinky nepriamych antikoagulancií, ako je warfarín..

- Baklofén: Existujú klinické dôkazy naznačujúce, že NSAID môžu zvyšovať plazmatické koncentrácie baklofénu.

- Chinolóny: Údaje zo zvierat naznačujú, že NSAID môžu zvyšovať riziko záchvatov spojených s chinolónmi. Pacienti užívajúci súčasne chinolóny a ibuprofén majú zvýšené riziko záchvatov.

- Mifepriston: Pretože NSAID môžu znižovať účinnosť mifepristónu, NSAID sa majú začať podávať najskôr 8 - 12 dní po ukončení liečby mifepristonom..

Iné analgetiká a selektívne inhibítory cyklooxygenázy-2 (COX-2): odporúča sa vyhnúť sa súčasnému použitiu dvoch alebo viacerých NSAID, vrátane inhibítorov COX-2, pretože to môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov..

Ak sa ibuprofén podáva súčasne s kyselinou acetylsalicylovou, znižuje jej protidoštičkový účinok (je možné zvýšiť výskyt akútnej koronárnej nedostatočnosti u pacientov, ktorí dostávajú malé dávky kyseliny acetylsalicylovej ako protidoštičkové látky)..

Ibuprofén (rovnako ako iné NSAID) sa má používať opatrne v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou alebo inými NSAID a glukokortikosteroidmi (zvyšuje sa tak riziko nežiaducich účinkov lieku na gastrointestinálny trakt).

Ibuprofén, rovnako ako iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), môže znižovať účinok diuretík, blokátorov kalciových kanálov, ACE inhibítorov a iných antihypertenzív, čo súvisí s porušením syntézy prostaglandínov v obličkách. Súčasné užívanie s diuretikami šetriacimi draslík môže viesť k zvýšeniu hladiny draslíka v krvi (v prípade potreby by takáto kombinácia liekov mala monitorovať hladinu draslíka v plazme)..

Ak sa kyselina acetylsalicylová používa spolu, oslabuje účinok ibuprofénu a zvyšuje jeho toxicitu, čo je spôsobené vytesňovaním ibuprofénu z bielkovín a jeho metabolizmom za tvorby toxických hydroxylovaných metabolitov..

Kofeín zvyšuje analgetický účinok ibuprofénu. Ak sa podáva súčasne s kyselinou acetylsalicylovou, znižuje celkový protizápalový účinok.

Antikoagulanciá a trombolytické lieky: NSAID môžu zvýšiť účinok antikoagulancií, najmä warfarínu a trombolytických liekov..

Antihypertenzíva (inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE) a antagonisty angiotenzínu II) a diuretiká: NSAID môžu znižovať účinnosť liekov v týchto skupinách. Diuretiká a ACE inhibítory môžu zvyšovať nefrotoxicitu NSAID.

Srdcové glykozidy: Súčasné podávanie NSAID a srdcových glykozidov môže viesť k zhoršeniu srdcového zlyhania, zníženiu rýchlosti glomerulárnej filtrácie a zvýšeniu plazmatickej koncentrácie srdcových glykozidov..

Lítiové prípravky: existujú dôkazy o pravdepodobnosti zvýšenia koncentrácie lítia v krvnej plazme pri použití NSAID..

Cyklosporín: zvýšené riziko nefrotoxicity pri súčasnom podávaní NSAID a cyklosporínu.

Mifepriston: NSAID sa majú začať podávať najskôr 8 - 12 dní po užití mifepristónu, pretože NSAID môžu znižovať účinnosť mifepristonu..

Takrolimus: súbežné podávanie NSAID a takrolimu môže zvýšiť riziko nefrotoxicity..

Zidovudín: Súbežné užívanie NSAID a zidovudínu môže viesť k zvýšenej hematoxicite. Existujú dôkazy o zvýšenom riziku hemartrózy a hematómov u HIV pozitívnych pacientov s hemofíliou, ktorí dostávali súbežnú liečbu zidovudínom a ibuprofénom..

Chinolónové antibiotiká: u pacientov súbežne liečených NSAID a chinolónovými antibiotikami sa môže zvýšiť riziko záchvatov..

Ibuprofen by sa nemal používať súčasne s inými nesteroidnými protizápalovými liekmi (napríklad kyselina acetylsalicylová znižuje protizápalový účinok ibuprofénu a zosilňuje vedľajšie účinky). Je potrebné vyhnúť sa súčasnému podávaniu ibuprofénu a diuretík, ak je to možné, z dôvodu oslabenia diuretického účinku na jednej strane a rizika rozvoja zlyhania obličiek na druhej strane. Ibuprofén oslabuje účinok antihypertenzív (inhibítory angiotenzín konvertázy, adrenergné lieky, tiazidy). Inhibuje hypotenzný účinok ACE inhibítorov a zároveň znižuje ich vylučovanie obličkami. Ibuprofén zvyšuje účinok perorálnych hypoglykemických látok (najmä derivátov sulfonylmočoviny) a inzulínu. Induktory mikrozomálnej oxidácie fenytoín, etanol, barbituráty, zixorín, rifampicín, fenylbutazón, gricyklické (antidepresíva) zvyšujú produkciu hydroxylovaných aktívnych metabolitov a zvyšujú riziko vzniku závažných hepatogoxických reakcií. Inhibítory mikrozomálnej oxidácie - znižujú riziko hepatotoxických účinkov. Zvyšuje účinok nepriamych antikoagulancií, protidoštičkových látok, fibrinolytík (zvyšuje riziko hemoragických komplikácií). Zvyšuje koncentráciu digoxínu v krvi. Zvyšuje toxický účinok metotrexátu a lítiových prípravkov. Kofeín zvyšuje analgetický účinok.

Antihypertenzíva (ACE inhibítory a antagonisti angiotenzínu II) a diuretiká: NSAID môžu znižovať účinnosť liekov v iných skupinách. Diuretiká a ACE inhibítory môžu zvyšovať nefrotoxicitu NSAID.

Metotrexát: existujú dôkazy o pravdepodobnosti zvýšenia koncentrácie metotrexátu v krvnej plazme pri použití NSAID.

Chinolónové antibiotiká: u pacientov súbežne liečených NSAID a chinolónovými antibiotikami sa môže zvýšiť riziko záchvatov..

kyselina acetylsalicylová (aspirín), pretože to môže zvýšiť riziko nežiaducich reakcií, pokiaľ lekár nepredpíše nízku dávku kyseliny acetylsalicylovej podľa klinických štandardov.

ďalšie NSAID, vrátane tých, ktoré majú selektívne inhibítory cyklooxygenázy-2. Je potrebné sa vyhnúť súčasnému použitiu dvoch alebo viacerých NSAID, pretože to môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov.

antihypertenzíva (ACE inhibítory, betablokátory a antagonisty angiotenzínu II) a diuretiká: NSAID môžu znižovať účinok týchto liekov. U niektorých pacientov so zníženou funkciou obličiek (napr. Pacienti s dehydratáciou alebo starší pacienti so zníženou funkciou obličiek) môže súčasné užívanie ACE inhibítorov, betablokátorov alebo antagonistov angiotenzínu II a inhibítorov cyklooxygenázy viesť k ďalšiemu zhoršeniu funkcie obličiek vrátane možného akútneho zlyhania obličiek. ktorý je zvyčajne reverzibilný. Preto sa má táto kombinácia používať opatrne, najmä u starších ľudí. Pacienti majú piť dostatok tekutín a sledovať funkciu obličiek po začiatku súbežnej liečby a pravidelne neskôr. Diuretiká môžu zvyšovať riziko nefrotoxických účinkov NSAID.

srdcové glykozidy, ako je digoxín: NSAID môžu zvyšovať srdcovú dysfunkciu, znižovať funkciu renálnej glomerulárnej filtrácie a zvyšovať hladinu glykozidov v plazme. Súbežné užívanie ibuprofénu s digoxínovými prípravkami môže zvýšiť sérové ​​hladiny týchto liekov. Pri správnom použití (maximálne 3 dni) zvyčajne nie je potrebné monitorovať hladiny digoxínu v sére;

Chinolónové antibiotiká: Dôkazy zo štúdií na zvieratách naznačujú, že NSAID môžu zvyšovať riziko záchvatov spojených s chinolónovými antibiotikami. Pacienti užívajúci NSAID a chinolóny môžu mať zvýšené riziko vzniku záchvatov;

Lieková interakcia liečiva ibuprofén vo forme gélu ešte nebola opísaná. Avšak aj pri externom použití môže mať ibuprofén systémový účinok, preto teoreticky môže súčasné použitie gélu s inými NSAID viesť k zvýšeniu vedľajších účinkov..

Súbežné užívanie iných NSAID, anamnéza jednej epizódy žalúdočného vredu a dvanástnikového vredu alebo ulceratívne krvácanie z gastrointestinálneho traktu, gastritída, enteritída, kolitída, prítomnosť infekcie Helicobacter pylori, ulcerózna kolitída; bronchiálna astma alebo alergické ochorenia v štádiu exacerbácie alebo v anamnéze - je možný vývoj bronchospazmu; ťažké somatické choroby; systémový lupus erythematosus alebo iné autoimunitné ochorenia spojivového tkaniva (zvýšené riziko aseptickej meningitídy); zlyhanie obličiek, vrátane dehydratácie (klírens kreatinínu 30-60 ml / min), zadržiavanie tekutín a opuchy, arteriálna hypertenzia a / alebo zlyhanie srdca, zlyhanie pečene, cerebrovaskulárne ochorenia, dyslipidémia / hyperlipidémia, diabetes mellitus, ochorenie periférnych artérií, choroby krv nejasnej etiológie (leukopénia, anémia); súbežné užívanie iných liekov, ktoré môžu zvýšiť riziko vredov alebo krvácania, najmä perorálnych glukokortikosteroidov (vrátane prednizolónu), antikoagulancií (vrátane warfarínu), selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu (vrátane citalopramu, fluoxetínu, paroxetínu, sertralín) alebo antiagregačné látky (vrátane kyseliny acetylsalicylovej, klopidogrelu); tehotenstvo (1-11 trimester), obdobie dojčenia.

Odporúča sa užívať liek v čo najkratšom možnom čase a v minimálnej účinnej dávke potrebnej na odstránenie príznakov. Pri dlhodobej liečbe je potrebné sledovať obraz periférnej krvi a funkčný stav pečene a obličiek. Keď sa objavia príznaky gastropatie, prejaví sa starostlivé sledovanie vrátane ezofagogastroduodenoskopie, krvného testu s určením hemoglobínu, fekálneho skrytého krvného testu. Ak je potrebné stanoviť 17-ketosteroidy, liečba sa má vysadiť 48 hodín pred štúdiou. Počas liečby sa neodporúča užívať etanol. Liek sa môže používať u detí s diabetes mellitus, pretože neobsahuje cukor. Neobsahuje farbivá. Pacienti s renálnou insuficienciou by sa mali pred použitím lieku poradiť s lekárom, pretože existuje riziko zhoršenia funkčného stavu obličiek. Pri užívaní liekov, ktoré zvyšujú riziko vzniku komplikácií z gastrointestinálneho traktu (vrátane krvácania), ako sú glukokortikosteroidy alebo antikoagulanciá (warfarín, kyselina acetylsalicylová), je potrebné postupovať opatrne (pozri „Interakcie s inými liekmi“)..

- Antikoagulanciá a trombolytické lieky: NSAID môžu zvýšiť účinok antikoagulancií, najmä warfarínu a trombolytických liekov..

- Antihypertenzíva (inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE) a antagonisty angiotenzínu II) a diuretiká: NSAID môžu znižovať účinnosť liekov v týchto skupinách. Diuretiká a ACE inhibítory môžu zvyšovať nefrotoxicitu NSAID.

- Srdcové glykozidy: Súbežné podávanie NSAID a srdcových glykozidov môže viesť k zhoršeniu srdcového zlyhania, zníženiu rýchlosti glomerulárnej filtrácie a zvýšeniu plazmatických hladín srdcových glykozidov..

- Lítiové prípravky: existujú dôkazy o pravdepodobnosti zvýšenia koncentrácie lítia v krvnej plazme pri použití NSAID..

- Metotrexát: existujú dôkazy o pravdepodobnosti zvýšenia koncentrácie metotrexátu v krvnej plazme pri použití NSAID.

- Cyklosporín: zvýšené riziko nefrotoxicity pri súčasnom podávaní NSAID a cyklosporínu.

- Mifepriston: NSAID sa majú začať podávať najskôr 8 - 12 dní po užití mifepristónu, pretože NSAID môžu znižovať účinnosť mifepristonu..

- Takrolimus: súbežné podávanie NSAID a takrolimu môže zvýšiť riziko nefrotoxicity..

- Zidovudín: Súbežné užívanie NSAID a zidovudínu môže viesť k zvýšenej hematotoxicite. Existujú dôkazy o zvýšenom riziku hemartrózy a hematómov u HIV pozitívnych pacientov s hemofíliou, ktorí dostávali súbežnú liečbu zidovudínom a ibuprofénom..

- Chinolónové antibiotiká: u pacientov súbežne liečených NSAID a chinolónovými antibiotikami sa môže zvýšiť riziko záchvatov..

Chronické srdcové zlyhanie (CHF); arteriálna hypertenzia; ischemická choroba srdca (CHD); cerebrovaskulárne ochorenia; dyslipidémia / hyperlipidémia; cukrovka; ochorenie periférnych artérií; cirhóza pečene s portálnou hypertenziou; anamnéza ochorenia pečene; hepatická porfýria; hyperbilirubinémia; peptický vred žalúdka a dvanástnika (anamnéza); gastritída; enteritída; kolitída; zlyhanie pečene a / alebo obličiek s klírensom kreatinínu 30 - 60 ml / min; nefrotický syndróm; prítomnosť infekcie Helicobacter Pуlori; dlhodobé užívanie NSAID a súčasné užívanie iných NSAID; ťažké somatické choroby; súčasné užívanie perorálnych glukokortikosteroidov (vrátane prednizolónu), antikoagulancií (vrátane warfarínu), protidoštičkových látok (vrátane ASA a klopidogrelu), selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu (SSRI) (vč. citalopram, fluoxetín, paroxetín, sertralín); choroby krvi neznámej etiológie (leukopénia a anémia), poruchy zrážania krvi, systémový lupus erythematosus (SLE), systémové ochorenia spojivového tkaniva; výrazné zníženie objemu cirkulujúcej krvi (vrátane chirurgického zákroku); rovnako ako u pacientov trpiacich na bronchiálnu astmu, sennú nádchu, nosové polypy alebo chronické obštrukčné choroby pľúc; staroba (nad 65 rokov), deti vo veku 6 - 12 rokov; fajčenie; častá konzumácia alkoholu.

Aby sa zabránilo rozvoju NSAID-gastropatie, odporúča sa kombinovať s PGE1 (misoprostol).

Pri súčasnom užívaní ibuprofénu s glukokortikosteroidmi, protidoštičkovými látkami, fibrinolytikami a selektívnymi inhibítormi spätného vychytávania serotonínu sa pacientom odporúča používať ďalšie gastroprotektory na zníženie rizika nežiaducich účinkov z gastrointestinálneho traktu. Aby sa zabránilo rozvoju NSAID-gastropatie, odporúča sa kombinovať s liekmi prostaglandín E (misoprostol).

Vedľajšie účinky spojené s užívaním ibuprofénu a celej skupiny NSAID ako celku je možné znížiť použitím minimálnej účinnej dávky potrebnej na krátkodobé liečenie príznakov..

Prerušenie liečby NSAID zvyčajne vedie k normalizácii stavu pacienta..

Riziko gastrointestinálneho krvácania, vredov, perforácie gastrointestinálneho traktu stúpa so zvyšujúcimi sa dávkami NSAID, najmä u pacientov s anamnézou erozívnych a ulceróznych ochorení gastrointestinálneho traktu, zvlášť komplikovaných krvácaním alebo perforáciou. Týmto pacientom by mala byť predpísaná liečba začínajúca nízkymi dávkami lieku. Okrem toho by sa týmto pacientom, ako aj pacientom, ktorí súčasne užívajú nízke dávky aspirínu, mala predpísať kombinovaná liečba s ochrannými látkami (napríklad spolu s misoprostolom alebo inhibítormi protónovej pumpy), aby sa zabránilo ulcerogénnemu účinku ibuprofénu..

Za predpokladu, že sa liek používa v súlade s odporúčanými dávkami a dĺžkou liečby, neovplyvňuje reakčnú rýchlosť pri vedení vozidla alebo iných mechanizmoch. Pacienti, ktorí majú pri užívaní NSAID závraty, ospalosť, dezorientáciu alebo poruchy zraku, by mali odmietnuť viesť vozidlá alebo iné mechanizmy..

- keď sa používajú spolu s inými NSAID, vrátane špecifických inhibítorov cyklooxygenázy typu 2; súčasné požitie glukokortikosteroidov (GCS) (vrátane prednizolónu), antikoagulancií (vrátane warfarínu), selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu (pozri časť „Interakcie“);

- pri dlhodobom užívaní NSAID.

Riziko gastrointestinálneho krvácania, ulcerácie alebo perforácie sa zvyšuje so zvyšujúcimi sa dávkami NSAID, u pacientov s peptickými vredmi v anamnéze komplikovanými krvácaním alebo perforáciou (pozri časť „Kontraindikácie“) a u starších pacientov. Títo pacienti by mali začať liečbu najnižšou účinnou dávkou..

Veľmi zriedkavo boli hlásené závažné kožné reakcie vrátane exfoliatívnej dermatitídy, Stevens-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy spojené s NSAID (pozri časť Vedľajšie účinky). Pacienti majú najvyššie riziko týchto reakcií na začiatku liečby NSAID: počiatočné prejavy týchto reakcií sa zvyčajne prejavia v priebehu prvého mesiaca liečby. Liečba ibuprofénom sa má prerušiť okamžite po prvom výskyte kožnej vyrážky, lézií slizníc alebo iných prejavoch precitlivenosti..

Výskyt bronchospazmu je možný u pacientov trpiacich na bronchiálnu astmu alebo alergickými reakciami v anamnéze alebo v súčasnosti. Vedľajšie účinky možno znížiť použitím najnižšej účinnej dávky. Pri dlhodobom používaní analgetík je možné riziko vzniku analgetickej nefropatie.

Starší vek, kongestívne zlyhanie srdca, cerebrovaskulárne ochorenie, arteriálna hypertenzia, ischemická choroba srdca, dyslipidémia / hyperlipidémia, diabetes mellitus, ochorenie periférnych artérií, nefrotický syndróm, klírens kreatinínu menej ako 60 ml / min, hyperbilirubinémia, žalúdočný vred a dvanástnikový vred ( ), prítomnosť infekcií Helicobacter pylori, gastritída, enteritída, kolitída, dlhodobé užívanie NSAID, krvné choroby neznámej etiológie (leukopénia a anémia), tehotenstvo (I-II) trimester, laktácia, fajčenie, častá konzumácia alkoholu, závažné somatické choroby, súbežná liečba nasledujúce lieky: antikoagulanciá (napr. warfarín), protidoštičkové látky (napr. kyselina acetylsalicylová, klopidogrel), perorálne glukokortikosteroidy (napr. prednizolón), selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (napr. citalopram, fluoxetín, paroxetín, sertralín).

Počas liečby je potrebné sledovať obraz periférnej krvi a funkčný stav pečene a obličiek. Keď sa objavia príznaky gastropatie, je potrebné pozorné sledovanie vrátane esofatogastroduodenoskopie, krvného testu s určením hemoglobínu, hematokritu a fekálneho skrytého krvného testu. Aby sa zabránilo rozvoju NSAID-gastropatie, odporúča sa kombinovať s liekmi PgE.1 (misoprostol). Ak je potrebné stanoviť 17-ketosteroidy, liek sa má zrušiť 48 hodín pred štúdiou..

Cirhóza pečene s portálnou hypertenziou, hyperbilirubinémiou, žalúdočnými vredmi a dvanástnikovými vredmi (anamnéza), gastritídou, enteritídou, kolitídou; zlyhanie pečene, nefrotický syndróm; chronické srdcové zlyhanie, arteriálna hypertenzia; ischemická choroba srdca, cerebrovaskulárne ochorenia, dyslipidémia / hyperlipidémia, diabetes mellitus, ochorenie periférnych artérií, fajčenie, chronické zlyhanie obličiek (CC 30-60 ml / min), prítomnosť infekcie Helicobacter pylori, dlhodobé užívanie NSAID, alkoholizmus, závažné somatické choroby, súčasné užívanie perorálne glukokortikosteroidy (vrátane prednizolónu), antikoagulanciá (vrátane warfarínu), protidoštičkové lieky (vrátane klopidogrelu), selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (vrátane cytadopramu, fluoxetínu, paroxetínu, sertralínu), choroby krvi neznámej etiológie (leukopénia a anémia), autoimunitné choroby, tehotenstvo (I-II trimester).

Pri dlhodobej liečbe NSAID je potrebné sledovať periférny krvný obraz a funkčný stav pečene a obličiek. Keď sa objavia príznaky gastropatie, je potrebné pozorné sledovanie vrátane vykonania ezofagogastroduodenoskopie, krvného testu s určením Hb, hematokritu, fekálneho skrytého krvného testu.

Súbežné užívanie iných NSAID, anamnéza jednej epizódy žalúdočného vredu alebo krvácania z gastrointestinálneho vredu, gastritída, enteritída, kolitída, prítomnosť infekcie Helicobacter pylori, ulcerózna kolitída, bronchiálna astma alebo alergické ochorenia v štádiu exacerbácie alebo v anamnéze - môže sa vyvinúť bronchospazmus; závažné somatické ochorenia, autoimunitné ochorenia (systémový lupus erythematosus (SLE) alebo zmiešané ochorenie spojivového tkaniva (Sharpov syndróm), zvýšené riziko aseptickej meningitídy), chronické zlyhanie obličiek (klírens kreatinínu 30-60 ml / min), opuchy, hepatálna porfýria, ischemická choroba srdca, chronické srdcové zlyhanie, arteriálna hypertenzia, cerebrovaskulárne ochorenia, dyslipidémia / hyperlipidémia, diabetes mellitus, ochorenie periférnych artérií, krvné choroby neznámej etiológie (leukopénia, anémia); súbežné užívanie iných liekov, ktoré môžu zvýšiť riziko vredov alebo krvácania, najmä perorálnych glukokortikosteroidov (vrátane prednizolónu), antikoagulancií (vrátane warfarínu), selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu (vrátane citalopramu, fluoxetínu)., paroxetín, sertralín) alebo protidoštičkové látky (vrátane kyseliny acetylsalicylovej, klopidogrelu), tehotenstvo (trimester I-II), fajčenie, dlhodobé užívanie NSAID, tuberkulóza, obdobie dojčenia, vysoký vek.

U starších osôb je zvýšená frekvencia nežiaducich reakcií na NSAID, najmä gastrointestinálne krvácanie a perforácia, ktoré môžu byť smrteľné. Starší pacienti majú zvýšené riziko nežiaducich reakcií..

anamnéza hypertenzie a / alebo srdcového zlyhania, pretože sú hlásené prípady zadržiavania tekutín a opuchy spojené s liečbou NSAID

Iné NSAID. Je potrebné sa vyhnúť súbežnému použitiu ibuprofénu s inými NSAID, vrátane selektívnych inhibítorov COX-2.

Vplyv na kardiovaskulárny a cerebrovaskulárny systém. Pacienti s anamnézou hypertenzie a / alebo srdcového zlyhania by mali začať liečbu opatrne (je nutná konzultácia s lekárom), pretože pri liečbe ibuprofénom boli hlásené prípady zadržiavania tekutín, hypertenzie a edémov, tak ako iných NSAID..

Účinok na gastrointestinálny trakt. Boli hlásené prípady gastrointestinálneho krvácania, perforácie, vredov, ktoré môžu byť smrteľné a ktoré sa vyskytli v ktorejkoľvek fáze liečby NSAID bez ohľadu na varovné príznaky alebo prítomnosť závažných porúch gastrointestinálneho traktu, porúch konečníka a konečníka v anamnéze..

U takýchto pacientov, ako aj u pacientov, ktorí potrebujú súčasné užívanie nízkych dávok kyseliny acetylsalicylovej alebo iných liekov, ktoré môžu zvyšovať riziko z gastrointestinálneho traktu, sa odporúča kombinovaná liečba s ochrannými liekmi (napríklad misoprostol alebo inhibítory protónovej pumpy)..

Pri súbežnej liečbe pacientov, ktorí užívajú lieky, ktoré môžu zvyšovať riziko vzniku vredov alebo krvácania, je potrebné postupovať opatrne, ako sú perorálne kortikosteroidy, antikoagulanciá (ako je warfarín), selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu alebo antiagregačné látky (ako je kyselina acetylsalicylová)..

Pri spoločnom užívaní alkoholu a užívaní NSAID sa môžu zvýšiť nežiaduce reakcie spojené s účinnou látkou, najmä tie, ktoré sa týkajú gastrointestinálneho traktu alebo centrálneho nervového systému..

Účinok na obličky. Zvyčajné užívanie analgetík, najmä kombinácií rôznych liekov proti bolesti, môže všeobecne viesť k dlhodobému poškodeniu obličiek s rizikom zlyhania obličiek (analgetická nefropatia)..

Vo výnimočných prípadoch môžu ovčie kiahne spôsobiť vážne infekčné komplikácie z kože a mäkkých tkanív. Doposiaľ nemožno vylúčiť vplyv NSAID na zhoršenie týchto infekcií, preto sa odporúča vyhnúť sa použitiu ibuprofénu na ovčie kiahne..

Nemôžete používať dve alebo viac nesteroidných protizápalových liekov súčasne, pretože sa zvyšuje riziko vedľajších účinkov. Keď sa ibuprofén používa spolu, znižuje antiagregačné a protizápalové vlastnosti kyseliny acetylsalicylovej. Pri súčasnom užívaní s trombolytickými liekmi (streptokináza, altepláza, urokináza) sa zvyšuje možnosť krvácania. Ibuprofén zvyšuje vlastnosti protidoštičkových látok, nepriamych antikoagulancií, fibrinolytík. Spoločné podávanie ibuprofénu a induktorov mikrozomálnej oxidácie (etanol <спиртное, водка>, fenytoín, barbituráty, fenylbutazón, rifampicín, tricyklické antidepresíva) zvyšuje riziko vzniku závažných hepatotoxických účinkov. Inhibítory mikrozomálnej oxidácie znižujú možnosť hepatotoxických účinkov. Cholestyramín a antacidá znižujú absorpciu ibuprofénu. Kofeín zvyšuje účinok ibuprofénu na tlmenie bolesti. Cefoperazón, cefamandol, kyselina valproová, cefotetan zvyšujú výskyt hypoprotrombinémie. Myelotoxické lieky zvyšujú hematotoxicitu ibuprofénu. Prípravky zlata a cyklosporín zvyšujú nefrotoxicitu ibuprofénu. Ibuprofén zvyšuje plazmatické hladiny cyklosporínu, a tým zvyšuje jeho hepatotoxicitu. Lieky, ktoré blokujú tubulárnu sekréciu, znižujú vylučovanie a zvyšujú plazmatické hladiny ibuprofénu. Ibuprofén znižuje účinok antihypertenzív, diuretický a natriuretický účinok hydrochlorotiazidu a furosemidu, účinnosť urikosurických liekov. Posilňuje vedľajšie účinky glukokortikoidov, mineralokortikoidov, etanolu, estrogénov. Zvyšuje účinky perorálnych hypoglykemických liekov a inzulínu. Zvyšuje obsah lítia, digoxínu a metotrexátových prípravkov v krvi. Ibuprofén môže znižovať klírens aminoglykozidov (čo môže zvyšovať možnosť ototoxicity a nefrotoxicity). Ibuprofén na intravenózne podanie sa nemá miešať s inými liekmi.

Ibuprofén a kyselina acetylsalicylová: je táto kombinácia bezpečná??

Ibuprofén a kyselina acetylsalicylová patria do skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Ich kombinované použitie vedie k zvýšeniu vedľajších účinkov oboch liekov..

Indikácie pre použitie

Ibuprofén a kyselina acetylsalicylová sú dostupné v obchode a používajú sa na liečbu:

  • horúčka;
  • bolesť hlavy;
  • bolesť svalov;
  • menštruačné bolesti;
  • bolesť zubov;
  • lumbago (akútna bolesť dolnej časti chrbta).

Oba lieky sa používajú na liečbu chronických stavov, ako je osteoartritída a reumatoidná artritída. Kyselina acetylsalicylová sa tiež používa na prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych chorôb..

Stojí za to kombinovať tieto lieky?

Ak človek užíva na zmiernenie bolesti kyselinu acetylsalicylovú, potom ďalšie použitie ibuprofénu nemá zmysel. Iba to zvýši vedľajšie účinky oboch liekov..

V prípade, že sa kyselina acetylsalicylová používa v nízkych dávkach na prevenciu srdcovo-cievnych ochorení, je opodstatnené pravidelné užívanie ibuprofénu, aby sa znížila závažnosť bolesti..

Medzi bežné vedľajšie účinky NSAID patria:

  • poruchy fungovania gastrointestinálneho traktu (GIT), vrátane krvácania, vredov a hnačiek;
  • zhoršená funkcia obličiek;
  • zvýšený krvný tlak;
  • porušenie srdca;
  • zadržiavanie tekutín, ktoré vedie k opuchu nôh, chodidiel, členkov a rúk;
  • vyrážky.

Ak sa pri liečbe srdcového infarktu používa kyselina acetylsalicylová, môže chronické užívanie ibuprofénu narušiť mechanizmus účinku kyseliny acetylsalicylovej..

Užívanie NSAID je kontraindikované u ľudí:

  • s alergiou na túto skupinu liekov;
  • s astmou;
  • s vysokým krvným tlakom;
  • so závažnými ochoreniami obličiek a pečene;
  • s poruchami v zažívacom trakte;
  • tehotná alebo dojčiaca.

Kyselina acetylsalicylová je tiež kontraindikovaná u detí mladších ako 16 rokov..

Spôsob použitia oboch liekov

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) odporúča, aby ľudia užívajúci profylaktickú kyselinu acetylsalicylovú užívali ibuprofén 8 hodín pred alebo 30 minút po kyseline acetylsalicylovej. FDA tiež odporúča, aby ste sa o otázke spoločného podávania týchto liekov individuálne porozprávali so svojím lekárom..

Ako sa vysporiadať s vedľajšími účinkami?

Mnoho vedľajších účinkov kombinovaného užívania ibuprofénu a kyseliny acetylsalicylovej je úspešne kontrolovaných doma:

  • s narušeným gastrointestinálnym traktom môžu byť použité antacidá, ktoré pomáhajú znižovať nepohodlie s dyspepsiou;
  • s nevoľnosťou by ste mali dodržiavať diétu, ktorá vylučuje mastné a korenené jedlá;
  • v prípade plynatosti by ste mali obmedziť používanie potravín, ktoré vyvolávajú kvasenie v zažívacom trakte.

Ak má osoba niektorý z nasledujúcich závažných vedľajších účinkov, mala by okamžite navštíviť lekára:

  • krv v moči, spúte;
  • zvracanie;
  • žltá farba kože a očí je známkou poruchy funkcie pečene;
  • bolesť kĺbov môže byť znakom vysokej hladiny kyseliny močovej v krvi;
  • opuchnuté ruky alebo nohy.

Samostatne stojí za zváženie prejavov závažných alergických reakcií, pri ktorých je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť:

  • svrbivá, červená, opuchnutá, pľuzgierovitá alebo šupinatá pokožka;
  • sipot a napätie v hrudníku alebo hrdle;
  • opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla.

Aké sú alternatívy?

Paracetamol je často dobrou voľbou pri horúčke a miernych až stredne silných bolestiach. V prípade silnej bolesti by sa človek mal poradiť s lekárom. Kombinácia NSAID s paracetamolom sa považuje za bezpečnú.

Čo stojí za to pamätať?

Lekári odporúčajú vyhnúť sa kombinovanému použitiu ibuprofénu a kyseliny acetylsalicylovej, pretože to zvyšuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Ľudia, ktorí pravidelne užívajú kyselinu acetylsalicylovú na prevenciu kardiovaskulárnych chorôb, by mali brať do úvahy, že ibuprofén môže skresliť očakávaný terapeutický účinok. Kombinácia paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej sa považuje za bezpečnú.

Aspirín a ibuprofén: môžu sa užívať spolu?

Ak sa aspirín a ibuprofén užívajú spolu, pravdepodobnosť vedľajších účinkov dramaticky stúpa, hlavne z tráviaceho systému..

Bezpečnosť súčasného podávania ibuprofénu, aspirínu, diklofenaku, nimesulidu, meloxikamu a iných nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) znepokojuje ľudí s chronickými bolesťami. Napríklad s artrózou.

Prvé dva lieky sa vydávajú bez lekárskeho predpisu lekára, a preto sa na celom svete široko používajú na horúčku, bolesti zubov a svalov, bolestivé obdobia, ischias..

Aspirín (aka kyselina acetylsalicylová) sa nachádza pod obchodnými názvami Upsarin, Asprovit. Dostupné v dávkach od 75 do 1 000 mg. Kardiologický aspirín v dávkach 75, 80, 100 a 150 miligramov sa zvyčajne používa na prevenciu krvných zrazenín (srdcový infarkt, mŕtvica).

Ibuprofen je po celom svete všeobecne známy pod značkami Nurofen, Ibuprom alebo Imet. Vyrába sa vo forme monopreparátov 100, 200, 300, 400 a 600 mg, ako aj v kombinácii s inými účinnými látkami (napríklad s paracetamolom)..

Príslušnosť k rovnakej skupine NSAID a podobný mechanizmus farmakologického pôsobenia spôsobujú podobné vedľajšie účinky týchto liekov.

Dnes si vysvetlíme, prečo sa tieto populárne lieky nedajú kombinovať, ako sa vyhnúť riskantnej kombinácii a čoho sa treba báť, ak dôjde k náhodnému užitiu..

Prečo by sa aspirín a ibuprofén nemali brať spolu?

Ak už pijete kyselinu acetylsalicylovú v dávke dostatočnej na zmiernenie bolesti (500 - 1 000 mg), ďalšia dávka Nurofenu nemá zmysel. Potenciálne zdravotné riziko sa však pridáva a je významné.

Ak užívate nízke dávky srdcového aspirínu denne, je prípustný občasný ibuprofén na zmiernenie bolesti alebo horúčky. Ale s maximálnou opatrnosťou.

Časté vedľajšie účinky nesteroidných protizápalových liekov:

• Bolesť brucha
• Nevoľnosť a hnačka
• Ulcerácia žalúdka a čriev
• Gastrointestinálne krvácanie
• zhoršená funkcia obličiek
• Zvýšený krvný tlak
• Opuch dolných končatín
• Kožné reakcie

Pamätajte: ak bola kyselina acetylsalicylová predpísaná kardiológom na prevenciu mŕtvice a srdcového infarktu, súčasné užívanie tabliet ibuprofénu (aj príležitostné) môže ovplyvniť preventívny účinok prvého lieku!

Niektorí ľudia by sa mali vyhnúť obom liekom:

Môžem dať aspirín deťom??

Tento liek by sa nemal podávať deťom do 16 rokov, a to ani v nízkych dávkach! V praxi lekára a lekárnika sú často nešťastní rodičia, ktorí obchádzajú tento pokyn a rozlomia tabletu pre dospelých na N častí. V skutočnosti aj najmenšie dávky aspirínu môžu u dieťaťa spôsobiť smrteľný a zle pochopený Reyov syndróm. Ak je tento smrteľný vedľajší účinok extrémne zriedkavý, neznamená to, že by ste mali riskovať..

Typické ospravedlnenie rodičov „teplota nezablúdi“ tiež neobstojí pri kontrole. Dnes v domácej lekárničke existujú také úžasné lieky ako paracetamol a rovnaký ibuprofén. Môžu sa dať dieťaťu bez strachu a je povolený dokonca aj spoločný alebo postupný príjem..

Mimochodom, nimesulid (nise) je tiež prísne kontraindikovaný v detstve.!

Aký je bezpečný interval medzi aspirínom a ibuprofénom?

Väčšina ľudí nebezpečnú kombináciu odmieta, niektorých však zaujíma, ako dlho trvá vypitie druhej drogy?

Pre jedincov, ktorí pravidelne pijú nízke dávky kyseliny acetylsalicylovej, FDA odporúča užívať ibuprofén najskôr 8 hodín pred alebo 30 - 60 minút po ňom (pre bežnú nemodifikovanú tabletu). Americkí odborníci však radia najskôr kontaktovať svojho lekára a objasniť túto možnosť. Tiež stojí za to opýtať sa lekárnika na vlastnosti vášho lieku - nemusí to byť „jednoduché“ tablety, ale formy s pomalým uvoľňovaním.

Čo sa stane, ak omylom užijete ibuprofén s aspirínom?

Časté vedľajšie účinky pri súčasnom užívaní NSAID:

• Bolesť žalúdka: antacidá môžu zmierniť nepohodlie
• Nevoľnosť: sedzte na ľahkých jedlách, vyhýbajte sa mastným a korenistým
• Zvracanie: odporúčaná minerálna voda alebo roztok Rehydronu
• Nadúvanie: Obmedzte potraviny, ktoré vám spôsobujú plynatosť, vrátane šošovice, fazule, fazule a cibule. Vezmite simetikón.

Ak dieťa užilo tieto lieky - odneste ho do nemocnice! V prípade náhodného predávkovania musíte čo najskôr vypláchnuť žalúdok, v extrémnych prípadoch - podať aktívne uhlie, pretože neexistujú žiadne špecifické antidotá..

Ohrozujúce príznaky vyžadujúce lekársku pomoc:

• Sčervenanie kože
• Blistre a odlupovanie
• Zožltnutie kože a slizníc
• Bolestivé kĺby
• Opuch končatín

Akútna alergická reakcia na NSAID si tiež vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Prejavuje sa svrbením kože, vyrážkami, kýchaním, ťažkosťami s dýchaním a ťažkosťou v hrudníku. Vyvinie sa opuch hrtana, jazyka, pier a tváre.

Ak omylom užijete ibuprofén s aspirínom, vašou prvou akciou je zavolať lekára. Skontrolujte dávky, ktoré ste užili, a riaďte sa jeho radami.

Aké lieky zvoliť pri bolesti a horúčke?

Optimálna kombinácia liekov závisí od typu bolesti a charakteristík ochorenia. Napríklad pri reumatických bolestiach môžu byť vhodnejšie NSAID ako meloxikam, tenoxikam, diklofenak sodný alebo diklofenak + paracetamol. Ako antipyretikum je paracetamol vynikajúcou alternatívou k kyseline acetylsalicylovej. Je prakticky neškodný pre tráviaci trakt a predpisuje sa v primeraných dávkach od jedného mesiaca veku..

Ibuprofén a aspirín spolu nie sú najlepšou kombináciou.

Diskutujte o alternatívach so svojím lekárom alebo lekárnikom!

Konstantin Mokanov: magister farmácie a profesionálny lekársky prekladateľ

Smrteľné páry. Lieky, ktoré sa nemajú užívať spolu

Moderná medicína je nemožná bez moderných liekov. Niektoré lieky majú, bohužiaľ, nebezpečný pár - lieky, ktoré pri spoločnom užívaní spôsobujú vedľajšie účinky!


Antibiotiká a perorálne kontraceptíva

Antibiotiká sú látky, ktoré produkujú niektoré živé organizmy, aby zničili iné. Prvé antibiotikum izoloval Alexander Fleming v roku 1928, za čo dostal Nobelovu cenu.
Odvtedy antibiotiká zmenili život ľudstva. Choroby, ktoré boli predtým rozsudkom smrti, sa naučili liečiť: zápal pľúc, tuberkulóza, meningitída a iné infekcie. Práve vďaka antibiotikám došlo k populačnej explózii 20. storočia, keď sa populácia začala exponenciálne zvyšovať. Antibiotiká sú skutočným zázrakom medicíny.
Perorálne kontraceptíva. Bez ohľadu na formu uvoľňovania je princíp účinku hormonálnej antikoncepcie rovnaký: zmeňte hormonálne pozadie tak, aby sa ovulácia (uvoľnenie vajíčka z vaječníka), a teda tehotenstvo, stala nemožnou. Existuje ešte jeden dôležitý účinok: menia konzistenciu hlienu krčka maternice a ten sa stáva pre spermie nepriepustný. Okrem prevencie nežiaduceho tehotenstva majú hormonálne antikoncepcie pozitívny vplyv na zdravie ženy všeobecne: znižujú riziko rakoviny prsníka a vaječníkov, zabraňujú vzniku akné, uľahčujú priebeh menštruácie atď..

Prečo je nebezpečné kombinovať tieto lieky?
Kombinácia týchto liekov môže znížiť účinnosť antikoncepčných tabliet a riskujete otehotnenie. Existujú dva dôvody:
1. Mikróby v čreve zlepšujú vstrebávanie hormónov. To znamená, že hormóny zostávajú v tele dlhšie a dlhšie chránia pred nežiaducim tehotenstvom. Antibiotiká ničia črevné mikróby, hormóny sa nevstrebávajú, takže veľké množstvo hormónov sa s kalou jednoducho stratí.
2. Mnoho antibiotík stimuluje prácu pečeňových enzýmov, takže začnú intenzívne ničiť hormóny. Vďaka tomu klesá koncentrácia antikoncepčných prostriedkov v krvi a s ňou aj účinnosť prevencie tehotenstva.

Čo robiť
Ak musíte súčasne užívať antibiotiká a antikoncepciu, používajte kondóm.


Loperamid a vápnik

Loperamid (Imodium) je najbežnejším liekom na hnačky. Predáva sa bez lekárskeho predpisu pod rôznymi značkami. Znižuje motoriku a upokojuje črevá, takže toaletu používate menej často. Je potrebné zdôrazniť, že loperamid sa nemá používať, ak je hnačka spojená s infekciou (tj. Keď je horúčka, zimnica, nevoľnosť). V takom prípade zostanú mikróby v čreve, ktoré je plné zhoršenia infekcie..

Vápnik sa nachádza v dvoch skupinách OTC liekov:
1. Prípravky na kosti (v kombinácii s vitamínom D). Užívajú ho ženy po menopauze na zníženie rizika osteoporózy.
2. Antacidá (lieky na pálenie záhy) - vápnik je súčasťou niektorých liekov, ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy.

Prečo je nebezpečné kombinovať tieto lieky?
Hlavným účinkom loperamidu je inhibícia intestinálnej motility. Ale vápnik má podobný vedľajší účinok! Kombinácia týchto dvoch liekov preto môže viesť k veľmi ťažkej, neznesiteľnej zápche..

Čo robiť
Ak začnete užívať loperamid na hnačku, dajte si prestávku od doplnkov vápnika, inak sa vaša hnačka môže zmeniť na zápchu.
Pozrite si video z programu „Žiť zdravo“ na túto tému


Verapamil a beta blokátory

Verapamil patrí do skupiny blokátorov vápnika. Vápnik sťahuje cievy. Verapamil blokuje svoj účinok - cievy sa rozširujú, čo vedie k dvom dôležitým účinkom: klesá krvný tlak a zlepšuje sa prekrvenie srdca, prechádzajú ischemické bolesti.
Potenciálne nebezpečenstvo verapamilu je, že blokuje aj vápnikové kanály v systéme vedenia srdca, a preto môže viesť k bradykardii a intrakardiálnej blokáde..
Beta-blokátory (atenolol, metolol a ďalšie lieky s koncovkou „-ol“) sú základnými liekmi na liečbu srdcového zlyhania. Pri srdcovom zlyhaní má srdce ťažkosti s pumpovaním krvi do tela. Beta blokátory na jednej strane spomaľujú tlkot srdca, na druhej sa však zvyšuje ich účinnosť..
Leťte v masti: Tieto lieky tiež sťažujú prechod elektrického vedenia cez systém vedenia srdca.

Prečo je nebezpečné kombinovať tieto lieky?
Verapamil aj betablokátory spomaľujú srdcovú frekvenciu. Preto ich kombinácia môže viesť k silnému spomaleniu srdcového rytmu (bradykardia a intrakardiálna blokáda). V najhoršom prípade môže zastaviť srdce..

Čo robiť
Monitorujte pulz niekoľkokrát denne, zapisujte si ho do denníka. Pri ťažkej bradykardii (menej ako 50 / min) vyhľadajte lekára.


Lieky proti nachladnutiu a alergii

Antihistaminiká sú najbežnejším liekom na alergiu. Znižujú uvoľňovanie histamínu, ktorý spôsobuje všetky nepríjemné účinky alergií: svrbenie, začervenanie, slzenie atď. Antihistaminiká účinne eliminujú všetky tieto príznaky.
Prípravky za studena pozostávajú z niekoľkých aktívnych zložiek. Spravidla ide o:
1. Paracetamol - na zníženie bolesti hlavy a horúčky
2. Látka na zúženie krvných ciev na zníženie opuchu nosovej sliznice, čím sa zníži výtok z nosa.
3. Antihistaminikum - v tomto prípade zmierňuje prejavy zápalovej reakcie (kýchanie, slzenie atď.)
Tieto lieky sú teda veľmi účinné pri liečbe príznakov nachladnutia a chrípky. S vírusom však nebojujú, nezabudnite na ne!

Tieto lieky nie sú len „chutné čajky“! Môžu sa ľahko predávkovať! Viac ako štyri vrecká denne sa neodporúčajú.

Prečo je nebezpečné kombinovať tieto lieky?
Antihistaminiká sú súčasťou liekov na alergie a prechladnutie.
Vedľajším účinkom týchto liekov je ospalosť. Preto pri opití oboch riskujete stratu elánu na celý deň..
Takýto problém môže byť navyše veľmi nebezpečný, ak napríklad v ten deň vediete auto..

Čo robiť
Ak užívate lieky na prechladnutie, dočasne prestaňte užívať antihistaminiká ALEBO užívajte lieky druhej alebo tretej generácie (Telfast, Erius, Claritin atď.), Ktoré majú menší vplyv na nervový systém..


Warfarín a lieky proti bolesti

Warfarín je liek, ktorý znižuje zrážanie krvi. Znižuje produkciu proteínov koagulačného faktora. Preto sa krv zriedi a riziko krvných zrazenín sa zníži. Najčastejšie sa warfarín predpisuje na fibriláciu predsiení, pri ktorej sa tvoria krvné zrazeniny v srdci, ktoré sa môžu „odlepiť“, vyletieť do mozgu a spôsobiť mozgovú príhodu.
Hlavným nebezpečenstvom je, že predávkovanie warfarínom zvyšuje krvácanie a riziko intrakraniálneho krvácania..

Prečo je nebezpečné kombinovať tieto lieky?
Znížená zrážanlivosť krvi je známym vedľajším účinkom nesteroidných protizápalových liekov. Kombinácia NSAID s warfarínom preto významne zvyšuje riziko nebezpečného krvácania..

Čo robiť
Ak musíte brať warfarín, vyhnite sa liekom proti bolesti NSAID. Namiesto toho používajte parazatamol - vo väčšine prípadov je to dobrá náhrada za NSAID.
Pozrite si video z programu „Žiť zdravo“ na túto tému


Srdcové aspiríny a lieky proti bolesti

Výdatný aspirín je jedným z najrevolučnejších liekov všetkých čias. Jeho použitie môže významne znížiť riziko úmrtia v prípade srdcového infarktu a anginy pectoris. Srdcový aspirín (nízka dávka aspirínu) inhibuje produkciu látky tromboxán, ktorá podporuje tvorbu krvných zrazenín. V dôsledku toho sa proces tvorby trombov spomaľuje.
Najbežnejšie lieky proti bolesti sú nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, nise a mnoho ďalších). Tieto lieky blokujú produkciu prostaglandínov, látok, ktoré spôsobujú zápal a bolesť. Preto sú NSAID mimoriadne účinné pri takmer všetkých druhoch bolesti (bolesti hlavy, kĺbov, svalov atď.)

Prečo je nebezpečné kombinovať tieto lieky?
Po prvé, srdcový aspirín aj NSAID majú vedľajšie účinky na žalúdočnú sliznicu, preto môžu pri spoločnom užívaní spôsobiť vredy a krvácanie zo žalúdka..
Po druhé, NSAID súťažia s aspirínom o rovnaký enzým. Ale zároveň ho blokujú horšie ako aspirín. Preto pri spoločnom použití je možné znížiť účinnosť srdcového aspirínu..

Čo robiť :
1. Neužívajte tieto lieky nalačno.
2. Užívajte NSAID najmenej 30 minút po srdcovom aspiríne alebo 8 hodín predtým.
3. Ak užívate srdcový aspirín, snažte sa neužívať NSAID vôbec. V mnohých prípadoch liek paracetamol pomáha pri bolestiach, ktoré nijako neinteragujú s aspirínom.
Pozrite si video z programu „Žiť zdravo“ na túto tému


Statíny a flukonazol

Statíny sú hlavnými liekmi na znižovanie hladiny cholesterolu. Narúšajú produkciu cholesterolu v pečeni, takže pečeň je nútená spracovávať už prítomný cholesterol v krvi..
Flukonazol (Flucostat, Diflucan) je jedným z kľúčových protiplesňových liekov. V prvom rade je účinný proti kandidóze - afty, ktorá najčastejšie postihuje pohlavné ústrojenstvo a sliznicu ústnej dutiny.

Prečo je nebezpečné kombinovať tieto lieky?
Statíny sú spracované pečeňovými enzýmami. Flukonazol inhibuje pôsobenie týchto enzýmov, čo vedie k nadmernej akumulácii statínov v tele. Vo veľkých množstvách môžu statíny spôsobiť rabdomyolýzu - poškodenie svalov.

Čo robiť
Pretože flukonazol sa zvyčajne pije v krátkych kúrach (od jedného do niekoľkých dní), je vhodné na toto obdobie statíny zrušiť.


ACE inhibítory a spironolaktón

ACE inhibítory (lisinopril, kaptopril a ďalšie lieky s koncovkou „-pril“) sú najdôležitejšie lieky na boj s vysokým krvným tlakom.
ACE je enzým zapojený do výroby látky nazývanej angiotenzín II, ktorá sťahuje krvné cievy. ACE inhibítory blokujú produkciu tohto enzýmu, v dôsledku čoho sa cievy rozširujú a tlak klesá.
Spironolaktón (Veroshpiron) je jedným z najdôležitejších liekov na boj proti srdcovému zlyhaniu. Pri zlyhaní srdca srdce nefunguje dobre a je pre neho ťažké pumpovať veľké objemy tekutín. Spironolaktón odstraňuje prebytočnú soľ a tekutiny z tela, znižuje sa objem krvi a klesá zaťaženie srdca. Okrem toho tento liek znižuje náhradu normálneho srdcového tkaniva jazvovým tkanivom, ktoré nebude fungovať..

Prečo je nebezpečné kombinovať tieto lieky?
Inhibítory ACE aj spironolaktón zvyšujú koncentráciu draslíka v krvi. To môže viesť k hyperkaliémii. Je nebezpečná poruchami rytmu a vedenia v srdci..

Čo robiť :
1. Pravidelne robte krvný test na draslík.
2. Obmedzte konzumáciu potravín s vysokým obsahom draslíka (banány, šošovica, paštrnák, ružičkový kel, sladké zemiaky)

Pre Viac Informácií O Cukrovke